Prognozy ceny mieszkań w Warszawie nie są optymistyczne, chociaż nadal deweloperzy realizują atrakcyjne inwestycje. Zastanawiając się, jak kształtują się ceny mieszkań, Warszawa wymyka się schematom znanym z Olsztyna czy Kielc. W tak dużej metropolii znaczący wpływ na stawki ma ogromna dynamika rozwoju miasta. Ceny nowych mieszkań w Warszawie reagują przede wszystkim na przypływ singli, młodych par, rodzin, a także studentów, chociaż najistotniejsza jest coraz większa obecność obcego kapitału i biznesu. Jeśli chodzi o ceny mieszkań, Warszawa najpewniej będzie coraz droższa również ze względu na lokalne inwestycje infrastrukturalne – głównie metro.
W tabelce poniżej przedstawione zostały mediany cen dla III kwartału 2024 roku, wraz ze zmianami w porównaniu do poprzedniego kwartału, z podziałem na liczbę pokoi w danym mieszkaniu. Jeśli chcemy kupić mieszkanie i nie zrujnować budżetu, pod uwagę powinniśmy wziąć zakup mieszkania na rynku wtórnym z prawobrzeżnej Warszawy. O Rembertów, Białołękę i Wesołą. Nieco drożej jest w Ursusie oraz na Targówku i we Włochach. Ponadto doradcy Metrohouse polecają Bemowo, Bielany oraz Pragę Południe.
Wysoka pozycja to prawdopodobnie zasługa intensywnego rozwoju dzielnicy oraz bardzo dobra komunikacja z centrum miasta. Za m² trzeba zapłacić również w Wilanowie, Analiza rynku giełdowego 17 lipca na Mokotowie oraz Ochocie. To dzielnice, które uchodzą za prestiżowe, są od zawsze popularne wśród potencjalnych nabywców. To jednak trochę myląca opinia, bo w rzeczywistości rozpiętość cenowa i standard mieszkań w tych dzielnicach bywa bardzo różny. Tu również można zamieszkać w blokowisku.
Dane portalu rynekpierwotny.pl wskazują, że w okolicach Warszawy liczba dostępnych nieruchomości deweloperskich przez rok wzrosła z poziomu około (kwiecień 2021 r.) do (marzec 2022 r.). Wraz ze zwiększonym zainteresowaniem mieszkaniami i domami pod Warszawą, w górę niestety idą ceny. Na przestrzeni roku średni koszt mkw.
2022 roku najdroższe mieszkania w Warszawie znajdowały się na Śródmieściu, Ochocie i Mokotowie. Wydawcą portalu rynekpierwotny.pl jest PropertyGroup Sp.
Mediana ceny oznacza, że połowa nieruchomości w tym okresie kosztowała więcej niż podana kwota a połowa mniej. Mediana ta została opracowana na podstawie 6174 ogłoszeń z rynku wtórnego serwisu adresowo.pl z III kwartału 2024 roku. W drugą stronę, według analiz przeprowadzonych przez agencję nieruchomości Metrohouse, na rynku wtórnym najwięcej płacimy za mieszkania w centrum stolicy. Z doświadczeń firmy wynika, że Warszawy nadal chcą mieszkać w ścisłym Jen japosski: USD/JPY (JPY = X) Fed protok staje si eyed ENG centrum miasta. To trend niepopularny już w innych stolicach europejskich. Na drugim miejscu jest Wola.
Rosnące ceny i spadająca zdolność kredytowa powodują, że mieszkań w Warszawie sprzedaje się coraz mniej. W II kwartale 2022 w porównaniu z I w stolicy sprzedaż mieszkań była o 13% mniejsza. Czy ceny mieszkań pójdą jeszcze w górę? W ostatnim miesiącu liczba aktywnych ofert mieszkaniowych w Warszawie wynosiła i wzrosła ona o 442 w porównaniu z miesiącem poprzednim. Zdecydowanie najwięcej ofert znajdziemy w rejonie dzielnicy Mokotów – obecnie jest tu aktywnych ogłoszeń. Najmniejszy wybór mieszkań na sprzedaż charakteryzuje z kolei dzielnicę Rembertów – aktywnych ogłoszeń jest tu zaledwie 49.
Szacuje się, że średnia cena nowego mieszkania w Warszawie przekracza 13,3 tys. To o ponad 1000 zł więcej niż pod koniec zeszłego roku. W wielu dzielnicach Warszawy za mieszkanie trzeba zapłacić powyżej 20 tys.
Wśród ofert w rejonie Warszawy dostępne są oferty sprzedaży domów o powierzchniach od 24.2m² do 6000.0m². Obecnie najdroższą dzielnicą w Warszawie jest Śródmieście;najtańszą Wesoła.Najwięcej ofert sprzedaży mamy dla dzielnicy Mokotów. Otrzymasz informację o nowych ofertach, które zmieniły cenę.
Na to, że nowe mieszkania są tak drogie wpływa m.in. Wzrost cen materiałów budowlanych i stali, ponadto asortymentu brakuje na rynku. Rosną też ceny wykonawstwa (jednym z czynników jest odpływ pracowników do Ukrainy). Dochodzi też niepewność rynku – deweloperom coraz trudniej porozumieć się z wykonawcami co do cen, bo trudno przewidzieć, ile wzrosną w trakcie budowy, która trwa średnio 2 lata. Deweloperzy prawdopodobnie będą coraz częściej ratować się wprowadzaniem do umów zapisów o waloryzacji cen. Innymi słowy o tym, że finalna cena mieszkania może być wyższa niż ta w momencie podpisywania umowy.
Choć rynek mieszkaniowy spowalnia – w pierwszym kwartale 2022 deweloperzy sprzedali o jedną piątą mniej mieszkań niż w analogicznym okresie 2021, to nic nie wskazuje, aby ceny mieszkań miały spaść. Wzrostu cen mieszkań nie hamuje też sytuacja za naszą wschodnią granicą. Według naszych prognoz ceny mieszkań w Warszawie będą wynosić w obecnym miesiącu (listopad 2024) średnio 16215zł za 1 m². Kupujący będą najpewniej szukali tańszej alternatywy dla stołecznych lokali. Na atrakcyjności zyskają CloudMargin zabezpiecza 15 milionów dolarów od Citi Deutsche Bank i Deutsche Börse i tak już oblegane podwarszawskie miejscowości.